مقاله

تمرین چیست؟

رونویسی از درس‌های فارسی دبستان، سیاه کردن دفتر ریاضی با ضرب و تقسیم، و تلاش برای کشیدن بهترِ یک نقاشی، اولین مواجهۀ ما با تمرین نبوده است. تمرین در زندگی ما سابقه‌ای طولانی‌تر دارد. راه رفتن، نشستن، جویدن غذا و حتی مکیدن شیر در روزهای ابتدایی تولد، حاصل تمرین‌هایی است که گرچه ناآگاهانه ولی با جدیت تمام به آن‌ها متعهد بوده‌ایم.

با بالغ‌تر شدن، حصول نسبیِ خودشناسی و یافتن راه خود در زندگی، کم‌کم مسیرِ تمرین از بدیهیات ابتدای زندگی و تکالیف اجباری و دست‌وپاگیر مدرسه به سمت‌وسوی خودخواسته و انتخابی‌بودن تغییر می‌کند.

از خوابمان می‌زنیم تا به تمرین موسیقی برسیم. قید دورهمی‌های دوستانه را می‌زنیم تا به تمرین در باشگاه برسیم. خستگی و یکنواختی تمرین را تحمل می‌کنیم تا اثر هنری خود را آنگونه که می‌خواهیم خلق کنیم. به هر ضرب و زوری هست زمان را مدیریت می‌کنیم تا فرصت پوشیدن لباس سفید پزشکی، به سر گذاشتن کلاه مهندسی، یا پذیرفته شدن در دانشگاهی خاص را از دست ندهیم و … .

نقطه مشترک تمام این تمرین‌ها در درجه اول وجود یک هدف است: مقصودی که قرار است با انجام تمرین به آن برسیم. راه رفتن، حفظ شدن جدول ضرب، نواختن پیانو، اخذ گواهینامۀ راهنمایی و رانندگی، ایستادن روی سکوی قهرمانی، مسلط شدن به زبانی دیگر، نوشتن کتاب، همه و همه هدف‌های ریز و درشتی هستند که رسیدن به آن‌ها مستلزم تن دادن به تمرین است.

اما این هدف‌ها همیشه ریشه در نقاط قوت و علاقه‌مندی‌های ما ندارند. گاهی از سر ناچاری و به‌جهتِ رفع نقاط‌ضعف‌مان است که به سراغ تمرین می‌رویم. وقتی زود از کوره درمی‌رویم و این عدم کنترل خشم پایه‌های زندگی مشترک‌مان را به لرزده در آورده، وقتی متوجه می‌شویم که حرف زدن در جمع بیش از حد برایمان دشوار و استرس‌زاست و نداشتن این مهارت کبیریتی‌ست زیر بسیاری از فرصت‌های شغلی، وقتی وسواس‌های فکری و عملی فاتحۀ آرامش درونی‌مان را خوانده، راهی جز متوسل شدن به تمرین نداریم.

جالب این‌که تمرین همیشه از جنس عمل فیزیکی نیست. گاهی برای تغییر برخی از باورها و ساختن تجلیات ذهنی نیز نیازمند تمرین هستیم، تمرین‌هایی ذهنی و نه عملی.

 

اما تمرین چیست؟

تمرین را شاید بتوان در یک عبارت این‌گونه تعریف کرد:

انجام اقداماتی (ذهنی و عملی) که منجر به پرورش یک توانمندی یا مهارت می‌شود؛ فارغ از این‌که میزان استعدادمان در آن مهارت چقدر است و در چه فاصله‌ای از آن قرار داریم.

راه رسیدن به اهداف، از تمرین می‌گذرد. و زمان رسیدن به آن‌ها به تمرینات‌مان بستگی دارد. در واقع در هر لحظه و در هر نقطه‌ای از مسیر، فاصلۀ میان ما و اهداف‌مان را کمیت و کیفیت تمرین‌های‌مان تعیین می‌کند. هرچه تمرین‌هایی که انجام می‌دهیم موثرتر و سنجیده‌تر باشد این فاصله کوتاه‌تر می‌شود. تمرین سنجیده مبتنی بر اصولی است که برآیندی از کمیت و کیفیت است.

به نظر می‌رسد زندگی و تمرین بیش از آن‌چه انتظار می‌رود در هم تنیده شده باشند. رشد و توسعه فردی، آرامش، بهبود کیفیت روابط، افزایش بهره‌وری، موفقیت و عاداتی که در زندگی داریم ارتباط تنگاتنگی با تمرین دارند.

از این پس بیش‌تر و با نگاهی موشکافانه‌تر به ذات تمرین، چگونگی انجام و افزایش کارآیی آن می‌پردازم.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن