یادداشت

محض تنوع!

چگونه به نیاز تنوع‌طلبی خود پاسخ دهیم؟

یک نفس عمیق بکشید.

می‌چسبد، نه؟ می‌دانید چرا؟

دلایل علمی‌اش به کنار، ولی شاید یکی از علت‌هایش این باشد که چون همیشه نفس‌هایمان کوتاه و سطحی است، این نوعی تنوع به حساب می‌آید، و ما ذاتاً از تنوع لذت می‌بریم؛ حتی از تنوعی همین‌قدر جزئی و کوچک.

تنوع یک نیاز درونی است و ما آگاهانه یا ناآگاهانه به شیوه‌های متفاوت به این نیاز پاسخ می‌دهیم: با کتاب‌های متنوعی که می‌خوانیم، با تنوع در رنگ لباس‌هایی که می‌پوشیم، با انتخاب پارکی که گه‌گاه در آن قدم می‌زنیم، با امتحان کردن ژانر متفاوتی از فیلم‌هایی که همیشه تماشا می‎کنیم، با غذایی که در رستوران سفارش می‌دهیم، با اتومبیلی که سوار می‌شویم (البته اگر وسعمان برسد)، با ایده‌های خلاقانه‌ای که در حرفه و شغل‌مان عملی می‌کنیم (اگر دستمان باز باشد) و…

پس تنوع در زندگی ما جریان دارد و باید داشته باشد. اما…

با نوع بیمارگونۀ تنوع‌طلبی که در آن، فرد بیمار باید به دنبال درمان باشد، کاری ندارم.

انتخاب یک شیوۀ پاسخ‌دهی درست به این احساس نیازِ منطقی و معقول نیز مهم است. امروز پشت تلفن به این نتیجه رسیدم.

زمانی که دوستم از نو کردن هر سالۀ مبلمان و فرش و پرده خانه‌اش حرف می‌زد و در جواب «چرا هر سالِ؟» من فقط دو کلمه گفت «محض تنوع».

خداحافظی که کردم خزیدم پشت لپ‌تاپ. سوالاتی در ذهنم می‌لولید که جز با روی کاغذ (یا همان صفحۀ Word) آمدن به جواب نمی‌رسید.

دو سه صفحه‌ای که سیاه شد به این جملات رسیدم:

چنین رفتارهایی احتمالا ریشه در گم کردن راه درست پاسخ دادن به نیازِ «تنوع» دارد. این یعنی ما از تکرار کردن خودمان، از تنوع نداشتن در وجودمان به ستوه آمده‌ایم و چون نمی‌دانیم ریشه در چه چیزی دارد، راه درست را پیدا نمی‌کنیم و مدام در اطرافمان به دنبال چیزی می‌گردیم که در آنها تنوع ایجاد کنیم. نتیجه می‌شود سالی یک‌بار تعویض مبلمان و فرش و پرده خانه (با هر مکافاتی که هست)، نتیجه می‌شود لباس‌هایی که روی‌هم‌رفته ده بیست بار پوشیده نشده‌اند اما دلمان را زده‌اند، نتیجه می‌شود هر روز درگیر طرح روی ناخن و نوع آرایش صورت و مدل مو بودن و خلاصه این‌که نتیجه می‌شود ور رفتن با جسم و لباس و وسائل خانه‌مان، با ظاهر زندگی‌مان. حال آن‌که مسئله چیز دیگری است.

متوسل شدن افراطی به این نوع از تنوع‌بخشی به زندگی، نوعی دست‌وپا زدن در مردابی است که حضورش را احساس می‌کنیم اما حواس‌مان نیست راهی که برای نجات انتخاب کرده‌ایم ما را بیشتر پایین می‌کشد و از راه‌حل‌های درست غافل می‌کند.

در واقع سِر کلافِ «تنوع‌بخشی به زندگی» در درون ماست و اثرِ آن تنوعِ درونی است که به بیرون نشت می‌کند. این جاده یک‌طرفه است.

ایجاد تنوع در بیرون، درون ما را از کپک‌زدگی نجات نمی‌دهد. صرفاً یک احساس خوب سطحی و لحظه‌ای در ما ایجاد می‌کند که نتیجۀ آن خیلی زودتر از چیزی که انتظار می‌رود محو می‌شود.

اگر زمانی که در درون خود احساس نیاز به تنوع می‌کنیم، در همان درون‌مان به دنبال پاسخ بگردیم احتمالاً به راهکارهایی می‌رسیم که خودمان در آنها نقش اول را بازی می‌کنیم و عاملیت بیشتری داریم.

مثلا؟

مثلاً یکی از معیارهای مهم برای ایجاد یک تنوع خوب در زندگی، خلق تجربه‌های جدید و نو است. (واضح است که منظور، انجام کارهای احمقانه‌ای که جز ثبت‌شدن در کتاب گینس به درد دیگری نمی‌خورند نیست.)

محض تنوع به یک شهر جدید سفر کن! به جای اینکه سالی 18 بار بروی شمال و هر 18 بار در ویلای خودت روی تختخواب خودت بخوابی، هر بار به یک شهر برو. یک شهر جدید، هتل یا مسافرخانه جدید، خیابان‌های جدید، رستوران جدید، آدم‌های جدید و این‌ها یعنی تجربه‌های جدید، یعنی تنوع.

محض تنوع _این‌بار به جای یک مدل موی جدید_ یک زبان جدید را امتحان کن! برو و یک جلسه سر کلاس فرانسه یا اسپانیولی بنشین. شاید نتیجه لذت‌بخش‌تر باشد.

محض تنوع یک ورزش جدید را امتحان کن! به جای تماشای مسابقۀ فوتبال و کری خواندن برای دوستانت، از خانه بیرون بزن و تنیس، شنا، هندبال یا پرواز با پاراگلایدر را امتحان کن. من یک بار محض تنوع تیراندازی با تیروکمان و اسلحه را امتحان کردم، هنوز مزه‌اش زیر دندانم است.

محض تنوع مدادی به دست بگیر و کوزه‌ای، گلی، دیواری، چشمی، چیزی را طراحی کن! شاید بهانه‌ای شد تا استعداد خفته‌ای در تو بیدار شود. کم نیستند انسان‌های بزرگ و آثار ماندگاری که نتیجۀ همین تنوع‌طلبی هستند.

خلاصه محض تنوع هم که شده در تنوع‌بخشیدن به زندگی‌تان، تنوع به خرج بدهید. تعویض مبلمان وقتی هر سال انجام می‌شود دیگر تنوع نیست، تکرار محض است.

حرف پایانی این‌که با کمی هوشمندی به خرج دادن و صبوری کردن، می‌توان اسبِ سرکسِ تنوع‌طلبیِ درون را رام و در جهت رشد و توسعه و آرامش خود هدایت کرد.

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

2
دیدگاه بگذارید

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
negahedobareاباصالح عسکرپور Recent comment authors
  Subscribe  
newest oldest most voted
Notify of
اباصالح عسکرپور
Guest

عالی بود واقعا و خیلی باهاتون موافقم. موفق باشید.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن