معرفی کتاب

فرهنگ داستان‌نویسان

شیوه‌های روایت تشریحی داستان‌نویسی

فرهنگ داستان‌نویسان

در وصف اهمیت کتاب «فرهنگ داستان‌نویسان» همین بس که حاصل تجربه‌ی شصت‌سال عمر داستان‌نویسی جمال میرصادقی است. او که در این کتاب به شیوه‌های روایت تشریحی داستان‌نویسی پرداخته، معتقد است اگر داستان‌نویسی شیوه‌ی روایت درست داستانش را از آغاز بداند، بی‌تردید نیمی از راه موفقیت خود را پیموده است.

شاید برای شما هم مثل من، این سوال پیش بیاید که چرا «فرهنگ داستان‌نویسان»؟

میرصادقی علت این نام‌گذاری را چنین بیان می‌کند:

«شیوه‌های روایت در داستان‌نویسی، در قلب هنر داستان‌نویسی قرار نمی‌گیرد، اما در جایی بسیار نزدیک به قلب آن است و می‌تواند به عناصر دیگر داستان تعالی و کمال بدهد. روایت، خونی است که به ایده و معنای داستان غذا می‌رساند و امکانات، درستی و صحت بیان حقیقی و مجازی، قوه‌ی تخیّل، گرد آمدن تناوبی جمله‌ها، ضرب‌آهنگ پنهان و آشکار نثر و موسیقی آن را فراهم می‌آورد. در واقع، در حکم فرهنگی است برای داستان‌نویسان.

از این نظر شیوه‌ی روایت راه‌بردی بنیادی است برای نویسندگان تا از انواع گوناگون داستان شناخت پیدا کنند، زیرا هر نوع داستان، شیوه‌ی روایت خاص خود را می‌طلبد و غفلت از این مهم، موجب ناکامی و شکست نویسنده می‌شود.»

و این داستان هر نوع داستان اعم از انواع داستان‌های مدرن، داستان کوتاه، ناولت، رمان و شاخه‌هایشان را شامل می‌شود. در انواع داستان، شیوه‌ی روایت حرف اول و آخر را می‌زند.

به‌تازگی مروری بر این کتاب مهم در حوزه‌ی داستان‌نویسی نوشته‌ام و در آن ابتدا به مفهوم عبارت «شیوۀ روایت» پرداخته و سپس به تعدادی از این شیوه‌ها اشاره کرده‌ام. تمرین‌هایی نیز در راستای مطالعه‌ی باکیفیت این کتاب ارائه کرده‌ام که می‌تواند برای دوست‌داران داستان‌نویسی مفید باشد.

این مقاله که می‌توانید آن را در اینجا مطالعه کنید، با افتخار در سایت مدرسه نویسندگی منتشر شده است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of
همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن