معرفی کتاب

یک عاشقانه آرام

من فارغ از دنیا و مشکلاتش در حال بازی با اسباب‌بازی‌هایم بودم، وقتی نادر ابراهیمی “یک عاشقانه آرام” را می‌نوشت. ندیده‌ام، ولی به کرات شنیده‌ام که آن روزها عشق و عاشقی رنگ و بوی دیگری داشته. صادقانه، شفاف، بی‌ریا، عمیق و خلاصه حال و هوای عشق به اندازه‌ی زمان ما ابری نبوده‌است. اما به هر حال عشق عشق است، تاریخ و جغرافیا نمی‌شناسد. و در همه‌ی زمان‌ها و مکان‌ها می‌توان درباره‌اش نوشت.

یکی دو سالی بود که در کتابخانه خاک می‌خورد، چون گمان می‌کردم عاشقانه باشد. از آن عاشقانه‌هایی که دو نفر را دلبسته هم می‌کند و با موانعی که سر راهشان می‌گذارد آب را می‌ببندد به داستان و نهایتا تنها چیزی که عاید تو می‌شود این است که ببینی وصال حاصل می‌شود یا نه که توفیر چندانی هم ندارد. اما نه، فرق داشت. عاشقانه‌اش از جنس بعد از رسیدن بود. عشقی که رسالتش به هم رساندن باشد بعد از وصال به چه کار می‌آید؟ عشق باید سال‌ها بعد از رسیدن هم دستِ زندگیمان را بگیرد وگرنه سن و سال زندگی که بالا برود زمین می‌خورد.

و گمان می‌کردم آرام باشد، آن قدر آرام که بتوانی بگذاریش کنار تختت و شب‌ها با لالایی جملاتش بخوابی. اما نه. فرق داشت. آرامشش از جنس هیاهو بود. سرشار از اختلاف، بحث، نقد و پرسش‌گری. خوابیده که هیچ، گاه نشسته هم نمی‌شد خواندش. باید می‌ایستادی و بلند می‌خواندی. خوابت که نمی‌کرد هیچ، خواب را هم از چشمانت فراری می‌داد.

“یک عاشقانه آرام” کلاس درسی است که مفاهیمی چون عشق، شادی، اراده، تفکر، ایمان، احترام، صداقت، هدف، خوشبختی، هنر، کار، مسئولیت، امید، زمان، عمر و حتی مرگ را از زاویه‌ای جدید به قدری جذاب و شیرین بیان می‌کند که برای هر کسی با هر میزان فاصله از عشق، می‌تواند مفید و سازنده باشد. چه آن‌ها که هنوز عشق را تجربه نکرده‌اند و چه آن‌ها که سال‌ها از وقوع این رخداد در زندگیشان می‌گذرد. اما ضرورت آن برای کسانی که در حال یادگیری الفبای عشق هستند، بیشتر احساس می‌شود. شاید به همین دلیل است که نادر ابراهیمی در ابتدای کتاب، از آن به عنوان یادگاری کوچکی برای کسانی که در آغاز راهند نام برده‌است. کاش مطالعه‌ی این کتاب به همراه کلاس‌ها و آزمایش‌های پیش از ازدواج ضروری می‌بود تا جوان‌هایمان زندگی مشترکشان را بر پایه‌ی تصوراتی غلط و مفاهیمی سطحی بنا نکنند.

از نوشتن “یک عاشقانه آرام” ربع قرن می‌گذرد، اما نوع نگاه نویسنده به عشق و جنس دغدغه‌های او، کتاب را به اثری ماندگار تبدیل کرده که بی‌تردید بعد از گذشت قرن‌ها نه‌تنها کهنه نخواهد شد که نیاز بیشتری هم به آن احساس می‌شود.

اهالی دنیای کتاب معتقدند برخی از کتاب‌ها ارزش بارها و بارها خوانده شدن را دارند. چون با هر بار ورق زدنشان، یا حرف تازه‌ای زده می‌شود و یا از آنجا که مطالبشان به شیوه‌ای ناب و شگرف با نفس انسان گره خورده تکرارشان نیز به جان می‌نشیند؛ و تکرار به هیچ وجه چیز بدی نیست و این جمله در روزگاری که بشرِ سرگردان، حریصانه جدیدترین‌ها را طلب می‌کند، حکم نقشه‌ی گنج را دارد.

خلاصه اینکه به زعم من “یک عاشقانه آرام” یکی از این کتاب‌هاست. این روزها بار دومی است که آن را می‌خوانم و پیش‌بینی می‌کنم این عدد روند صعودی خوبی داشته باشد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of
همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن